تبلیغات
استاندارد فارسی کالیبراسیون - آزمایشگاه الکتریک
استاندارد فارسی کالیبراسیون

آزمایشگاه الکتریک

تاریخ:یکشنبه 8 بهمن 1396-11:46 ب.ظ


 در آزمایشگاه کالیبراسیون الکتریک بر اساس دامنه کاری گواهینامه تاییدصلاحیت و استانداردهای ملی و بین المللی تولید و اندازه گیری جریان و ولتاژ AC,DC، مقاومت، دور، زمان، صوت، انحراف فاز، ظرفیت خازنی، اندوکتانس، توان AC,DC، اسیلوسکوپ و شبیه ساز سنسورهای دمایی توسط کارشناسان مجرب و آموزش دیده کالیبره و اندازه گیری می گردد.

كالیبراسیون كمیتهای الكتریكی مانند كالیبراسیون ولتاژ مستقیم و كالیبراسیون ولتاژ متناوب ، كالیبراسیون جریان مستقیم و كالیبراسیون جریان متناوب ، كالیبراسیون مقاومت الكتریكی ، كالیبراسیون فركانس و… در برگیرنده كالیبراسیون وسائل اندازه گیری الكتریكی مثل كالیبراسیون مولتی متر دیجیتال و آنالوگ ، نشاندهنده های ولتاژ ، جریان و فركانس ، كالیبراسیون آمپرمتر چنگكی، كالیبراسیون اسیلوسكوپ ،… و همچنین وسائل تولید كننده كمیتهای الكتریكی مانند مولد های فركانس و شكل موج ، شبیه سازهای ابزاردقیقی ،… میباشد.
مشابه سایر كالیبراسیونها ، نتیجه اندازه گیری (اصطلاحأ كمیت خروجی سیستم كالیبراسیون) و عدم قطعیت گسترده آن متأثر از عوامل مختلفی (اصطلاحأ كمیتهای ورودی) است .هر یك از این عوامل تأثیر گذار، سهم عدم قطعیت استاندارد خودرا برروی عدم قطعیت گسترده نتیجه اندازه گیری دارند. بنابراین شناسائی این عوامل و بدنبال آن نحوه ارزیابی عدم قطعیت استاندارد آنها باتوجه به توزیع آماری كه از آن تبعیت میكنند و نحوه تركیب این عدم قطعیتها با توجه به مدل ریاضی متصور برای سیستم كالبیراسیون (مانند قانون انتشار عدم قطعیتها) از اهمیت بالائی برخوردار است.

كالیبراسیون الکتریک:

برخی عوامل تأثیر گذار (كمیتهای ورودی ) در کالیبراسیون تجهیزات الکتریکی ( اندازه گیری و تولید) عبارتند از:

کالیبراسیون تجهیزات مرجع ویا استانداردهای کاری کالیبراسیون الکتریک

عدم قطعیت نسبت داده شده به کالیبراسیون تجهیزات مرجع ویا استانداردهای اندازه گیری که در گواهی کالیبراسیون آن ثبت شده است و بایستی به عدم قطعیت استاندارد (انحراف استاندارد) تبدیل شود. با توجه به اطلاعات مندرج در گواهی كالیبراسیون مانند ضریب پوشش ، سطح اطمینان ، نوع توزیع آماری نتیجه اندازه گیری ، تعداد درجات آزادی مؤثر (برای توزیع آماری t ) و … میتوان عدم قطعیت استاندارد این عامل را براحتی برآورد كرد.

پایداری و تغییر مشخصات با زمان (رانش) تجهیزات مرجع واستانداردهای کاری کالیبراسیون الکتریک

مشخصات فنی و عملکرد تمامی تجهیزات اندازه گیری به مرور زمان تغییر میکند(Drift )  و این تغییر در تجهیزات الکتریکی بگونه ای است که بطور مداوم به عدم قطعیت آنها افزوده می شود ،بهمین دلیل اغلب سازندگان در مشخصات فنی تجهیزات مرجع و استانداردهای کاری ، درستی آنها را در طول ۳ ماه ، ۶ ماه و یکساله ارائه می کنند. مشخصات فنی دستگاههای غیرفعال مانند مقاومتهای استاندارد یا تضعیف کننده های قوی فرکانسهای رادیوئی(RF) و مایکروویو، با گذر زمان تغییرات کمی می کنند. میزان رانش آنها بایستی براساس مقادیر حاصل از کالیبراسیونهای قبلی ارزیابی شود و چون نمی توان رانش را خطی فرض کرد، بایستی داده ها را در فاصله بین دوکالیبراسیون بصورت نمودارکنترلی رسم و از روی منحنی بدست آمده اثر آن را درطول زمان ارزیابی کرد. برمبنای نتایج نمودار کنترلی علاوه بر میزان رانش ، عدم پایداری ناشی از عوامل تصادفی و درستی مورد انتظار از یک وسیله اندازه گیری وپریود کالیبراسیون آن را می توان تعیین کرد. در مورد دستگاههای الکترونیکی پیچیده و دستگاههای فعال ، امکان ارزیابی به روش دستگاههای غیرفعال ممکن نیست ، زیرا تغییر در عملکرد آنها در فواصل زمانی طولانی مدت ، طبیعتی تصادفی دارد و پیش بینی آن مشکل است . برای قضاوت در مورد اینکه آیا اینگونه استانداردها تطابق با مشخصات خود را حفظ کرده اند یا نه، بهترین روش ، کنترل این تجهیزات در مقابل استانداردهای غیرفعال است . غالباً در فرآیند کالیبراسیون این دستگاهها، لازمست ابتدا بر روی آنها تنظیم انجام گیرد و پس ازآن کالیبره شوند.

شرایط اندازه گیری و شرایط استفاده در کالیبراسیون الکتریک

اگر شرایط محیطی آزمایشگاه با آنچه برای کالیبراسیون کمیتهای الکتریکی نیاز است متفاوت باشد، بایستی عوامل تأثیرگذار محیطی در ارزیابی عدم قطعیت سهیم شوند. دمای محیط، اغلب مهمترین عامل تأثیرگذار است و بنابراین آگاهی از ضریب وابستگی دمائی استاندارد های مرجع و یا کاری مثل استانداردهای مقاومتی کمک فراوانی به ارزیابی درست عدم قطعیت میکند. تغییر در رطوبت نسبی محیط نیز بر روی مقادیر سلف ها و خازنهای میکای بدون پوشش تأثیر می گذارد. تأثیر فشار اتمسفر روی برخی استانداردهای اندازه گیری الکتریکی نیز می تواند چشمگیر باشد. در فرکانس های رادیوئی و مایکروویو، دمای محیط می تواند عملکرد بطور مثال تضعیف کننده ها، استانداردهای امپدانس که مقادیر آنها به ابعادشان بستگی دارد و قطعات حساس و دقیق را تحت تأثیر قرار دهد. تغییرات دمائی سریع یا شوک های حرارتی که به دستگاههائی مانند حسگرهای توان که به سیستم جبران حرارتی مجهز هستند ، درحین نقل وانتقال یا قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید یا هر منبع حرارتی دیگر ممکن است اعمال شود، میتواند عملکرد انهارا تحت تأثیر قرار دهد. برای ارزیابی عدم قطعیت لازم است ، اثرات احتمالی تفاوت شرایط کاری الکتریکی مثل توان تلف شده، اعوجاج فرکانسی، یا سطح ولتاژ اعمالی به تجهیزات، با شرایط کالیبراسیون آنها مدنظر قرار گیرند. استانداردهای مقاومتی، تقسیم کننده های ولتاژ مقاومتی و تضعیف کننده ها در هر فرکانسی مثالهایی از این دستگاهها هستند که تحت تأثیر خودگرمایی و یا ولتاژ اعمالی قرار می گیرند. همچنین بایستی از کاربرد تمامی دستگاهها در محدوده ولتاژ تغذیه ای که توسط سازنده گفته شده اطمینان حاصل شود. اثرات تداخل فرکانسی و اغتشاش میتوانند برروی مقدار سیگنال متناوب (AC) که برای کالیبراسیون بکار میرود تأثیر بگذارند. همچنین اثر سیگنالهای حالت مشترک که در یک سیستم اندازه گیری حضور دارند نیز بایستی مدنظر قرار گیرد.نوع مطلب : آزمایشگاه ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر