تبلیغات
استاندارد فارسی کالیبراسیون - آزمایشگاه جرم
استاندارد فارسی کالیبراسیون

آزمایشگاه جرم

تاریخ:یکشنبه 8 بهمن 1396-11:41 ب.ظ


در آزمایشگاه کالیبراسیون جرم بر اساس دامنه کاری گواهینامه تایید صلاحیت و استانداردهای ملی و بین المللی کالیبراسیون وزنه، کالیبراسیون ترازو و کالیبراسیون باسکول توسط کارشناسان مجرب و آموزش دیده کالیبره می گردد.

کالیبراسیون جرم:

پایداری و تغییر مشخصات با زمان (رانش) وزنه های استاندارد مرجع

بایستی تغییرات احتمالی در جرم وزنه های استاندارد مرجع از زمان کالیبراسیون قبلی آنها مد نظر قرار گیرد. این تغییرات را می توان از نتایج کالیبراسیون های متوالی آنها تخمین زد. در صورتیکه چنین تاریخچه ای در دسترس نباشد، معمول این است که فرض کرد تغییر جرم آنها به اندازه مساوی با عدم قطعیت اندازه گیری دو کالیبراسیون متوالی است. پایداری وزنه ها تحت تأثیر مواد و کیفیت ساخت آنها، صافی سطح، عدم پایداری مواد تنظیم کننده جرم آنها، صدمه و فرسودگی فیزیکی و آلودگیهای محیطی دارد. در صورتیکه محیط یا طرز استفاده از وزنه استاندارد تغییر کند لازمست پایداری آن ارزیابی شود.فاصله کالیبراسیون برای وزنه های استاندارد مرجع بستگی به پایداری آنها دارد.

  • وسیله توزین (ترازو) و یا فرآیند توزین

عملکرد ترازوئی که برای کالیبراسیون استفاده می شود بایستی ارزیابی شود و سهم آن در عدم قطعیت کل فرآیند توزین تعیین شود. در این ارزیابی عملکرد بایستی تمامی موارد مرتبط با وسیله توزین که اثر چشمگیری در فرآیند توزین دارند مدنظر قرار گیرند.ارزیابی فرآیند توزین می تواند شامل تمام یا چند تا از موارد زیر باشد:

الف) تکرارپذیری اندازه گیری

ب) میزان خطی بودن در محدوده مورد استفاده

پ) قابلیت قرائت ، قدرت تفکیک در نمایشگرهای دیجیتالی و تقسیم بندیهای وزنی نشانگر های آنالوگ

ت) دور از مرکز ترازو قرار دادن وزنه ها در فرآیند کالیبراسیون بالخصوص اگر گروهی از وزنه ها بطور همزمان در کفه ترازو قرار داده شوند،

ث) اثرات مغناطیسی بطور مثال ناشی از وزنه های دارای خاصیت مغناطیسی یا ناشی از موتورهای تراز کننده نیرو که برروی وزنه های چدنی اثر می گذارند،

ج) اثرات دما مثل اختلاف دما بین وزنه ها و ترازو
چ) خطای طول بازو در ترازو با دو بازوی برابر

  • اثرات شناوری هوا

درستی میزان تصحیحات مورد نیاز بخاطر اثر شناوری هوا در کالیبراسیون جرم ، بستگی به معلوم بودن چگالی وزنه های مورد استفاده و چگونگی تعیین چگالی هوا دارد. چگالی وزنه ها را برخی آزمایشگاهها می توانند تعیین کنند ، ولی در اغلب کارهای جرمی ، مقادیر از قبل تعیین شده ای را برای آنها فرض می کنند. معمولاً برای تعیین چگالی هوا، پس از اندازه گیری دما، فشار و رطوبت هوا، از یک معادله استفاده می کنند. این معادله در مدرک منتشره توسط مؤسسه NAMAS انگلیس با شماره NIS 0416 بیان شده است.در صورتیکه مراتب بیشتری از درستی مدنظر باشد، نیاز به اندازه گیری مقدار دی اکسید کربن در هوا نیز می باشد. مقادیر از قبل تعیین شده برای چگالی هوا در محدوده ۰۷۹/۱ تا ۲۹۱/۱ کیلوگرم بر سانتیمتر مکعب فرض می شود که در محدوده رطوبتی ۳۰% تا ۷۰%، دمای هوای ۱۰ تا ۳۰ درجه سلسیوس و فشار اتمسفر از ۹۵۰ میلی بار تا ۱۰۵۰ میلی بار قابل دستیابی است. برای مقایسات جرمی (كالیبراسیون جرم بطریق مقایسه جرم وزنه تحت كالیبره با جرم وزنه استاندارد مرجع)، عدم قطعیت شناوری بطور نوعی برای انواع وزنه ها به قرار زیر است:

برای وزنه های معمولی از جنس فولاد ضد زنگ، نیکل ، برنج، نقره آلمانی : ۱ppm ±

برای وزنه های چدنی : ۳ppm ±

برای وزنه های آلومینیومی: ۳۰ppm ±

در صورتیکه در آزمایشگاه کالیبراسیون جرم مقایسات جرمی در محدوده خاصی از دما، فشار و رطوبت هوا انجام گیرد(مثل شرائط ذکر شده در بند ۴-۱) ، عدم قطعیت شناوری می تواند کوچکتر نیز باشدو در حالتی که شرائط محیطی بگونه ای باشد که چگالی هوا ۲/۱ کیلوگرم بر سانتیمتر مکعب باشد ،از اثر شناوری و تصحیح آن میتوان صرف نظر کرد. اگر اثر شناوری بر روی نتایج اندازه گیری تصحیح شود، عدم قطعیت را می توان بطور مجازی صرف نظر کرد ولی بایستی عدم قطعیت مقدار تصحیح شده ارزیابی شود.

برخی ترازوها، جرم را بطور مستقیم از روی نیرویی که به آنها اعمال می شوند نشان می دهند. بطور مثال ترازوهائی که بصورت الکترومغناطیسی و با استفاده از سیم پیچ ، نیروی اعمالی به ترازو را جبران و تغییر بوجود آمده در ولتاژخروجی سیم پیچ آنها بصورت جرم نمایش داده می شود . این ترازوها معمولأ در معرض عدم قطعیت شناوری بزرگتری خواهند بود. برای ترازوهایی که وزنه هایی از جنس فولاد ضد زنگ، نیکل ، برنج، نقره آلمانی استفاده می کنند، عدم قطعیت اثر شناوری میتواند به بزرگی ۱۶ppm ± و برای وزنه های چدنی این مقدار به بزرگی ۱۸ppm ± و برای وزنه های آلومینیومی به بزرگی ۴۵ppm ± خواهد بود.نوع مطلب : آزمایشگاه ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر